Sınıfiçi Etkinliklerimiz

Saygıdeğer Annelerimiz ve Babalarımız,

Sizlerle yaptığımız hafta sonu toplantımızda çocuklarımızın bu yıl bizimle geçirecekleri zaman içinde belirlediğimiz etkinlikleri ve bu etkinlikleri seçerken neyi amaçladığımızı anlatma fırsatım olmadı.  Tahmin ediyorum ki sizler çocuklarınızın bir gün boyunca okulda neler yaptığını merak ediyorsunuz. Bunun için sizlere bir günlük eğitim planı akışımız hakkında bilgi vermek istiyorum.

sinifici

 

Güne Başlama Zamanı,

Günün ilk etkinliği çocuklarımızın gün içerisinde yapacakları etkinliklere uyumunu sağlamak amacıyla yaptığımız kısa sohbetlerle başlıyor. Çocuklarımızın o günkü duygu durumlarını konuşuyor, selamlaşıyor ve hava durumu, tarih hakkında sohbet ediyor ve panolardan işaretlemeler yapıyoruz. Bu sırada hangi öğrenme merkezinde oynayacağımıza karar veriyoruz.

Oyun zamanı,

Öğrenme merkezleri bizim sınıf içinde düzenlediğimiz; müzik merkezi, sanat merkezi, dramatik oyun merkezi, fen merkezi, kitap merkezi, blok merkezi gibi  alanlarından oluşuyor. Güne başlama zamanı sona erdiğinde çocuklar hangi alanda oyun oynayacaklarına karar vererek günlerini planlamaya, tercih yapmaya, kurallara uymaya başlıyorlar. Ayrıca etkileşimde bulunma ve iletişim kurma,  bağımsız davranışlar kazanma, arkadaşlık kurma ve arkadaşlık ilişkilerini öğrenme, yardımlaşma paylaşma gibi davranış süreçleri de bu alanda kazanmaya başlıyoruz.

Etkinlik zamanı,

Bu sürede oyun-hareket, türkçe, müzik, drama, sanat, fen, matemetik, ses, dikkat – hafıza, görsel ve işitsel algı gibi etkinliklerin bir ya da bir kaçını uyguluyoruz. Sorumluluk alma ve verilen görevi yerine getirme becerisi kazanma çalışmalarına başlıyoruz. Bu etkinlik zamanını düzenleme amacımız, çocuklarımızın gelişim alanlarını desteklemenin yanı sıra okulumuzda uygulanan önder çocuk programının üretkenlik, çok yönlülük, sosyallik, özgüven, etkili anlatım gibi alanlarda beceri kazanmalarıdır. Hayal gücü, yatıcılık, ince motor gelişimi, sorunla başa çıkma yetisi, duygularını ifade edebilme becerisi, kendilerini başkalarının yerine koymalarını sağlayarak empati kurmaları, özgüven ve liderlik özelliklerinin gelişimi, yeni kelimeler öğrenerek kelime haznelerini genişletmek, anlamlı ve düzgün cümleler kurmak, dili etkin kullanmak bu etkinliklerle kazanacağımız becerilerdir. Bu etkinlikler çocuklarımızın ilk öğretime ya da bir üst yaş grubuna geçişlerini kolaylaştırmak, hazır bulunuşluk düzeylerini arttırmak amacıyla yaptığımız etkinliklerdir. Bunun yanı sıra çocuklarımızın  farkındalıklarını arttırmak ve heveslendirmek  amacı ile dikkat etmeye, soru sormaya, merak etmeye, gözlem yapmaya, araştırmaya, incelemeye itecek etkinlikleri de bu alan içinde yapıyoruz.

sinifici1

 

Dinlenme;

Dinlenme saatlerimizi hikaye ya da dinlendirici bir müzik dinleyerek geçiriyor ve her gün en az yirmi dakika dinlemeye zaman ayırmaya çalışıyoruz.,

Değerlendirme zamanı

Gün sonunda çocuklarımızda bir araya gelip güne başlarken planladığımız etkinliklerin ne kadarını uyguladığımızı, en çok hangisinden hoşlandığımızı, vb konuları konuşarak duygu ve düşüncelerimizi ifade etme becerimizi geliştiriyor ve bir sonraki gün neler yapmak istediğimizi konuşarak evde yapılacak bir çalışma varsa onu hatırlamalarını sağlıyoruz.

Her gün uyguladığımız bu akışla birlikte zaman zaman aile katılımı çalışmaları da düzenleyeceğiz. Sizlerin katılımı çocuklarımızın okuldaki etkinliklere katılımını arttırır, ev ve okul arasındaki eğitim farklılığını da azaltır diye düşünüyor ve ev ödevi, proje çalışmaları ya da sınıf ziyaretleri gibi etkinliklerimize destek vereceğinize inanıyorum.

Yıl sonunda çocuklarımız sizlere bu yıl öğrendikleri ile ilgili önder çocuk programı  portfolyo sunumunu  yapacaklar. Sunumda çocuklarımız için özel olarak düzenlediğimiz bir sınıfta sadece sizler ve öğretmeni olacak hem yıl içinde biriktirdiğimizi aktivitelerini anlatacak hem de çocuklarımız sizlere sunum yapacaktır. Sınıfiçi etkinlikler ile çocuklarımız hem eğleniyor, hem öğreniyor.

Tüm bu ricalardan sonra,

OKUL ÖNCESİ DEMEK MUTLU YARINLAR DEMEK. HEPİMİZE MUTLU YARINLAR…

 

Ayın Makalesi

Ayın Makalesi
X

Pin It on Pinterest

X